Best answer: How much should you charge for cookies at a bake sale?

How much do cookies sell for at a bake sale?

Bake Sale Pricing Guide

Keep things affordable, and try to have a range of prices from $1 up so anyone can purchase a cookie or a muffin. Sell more items by pricing things in groups: “3 chocolate chip cookies for $2” or “Cupcakes $2 each or 3 for $5.” This will entice people to spend more money.

What is a good price to sell cookies?

In short, you should plan to charge between $2 and $6.50 per cookie, or between $8 and $15 per dozen if you choose to sell your cookies in bulk. When setting your pricing, you should consider the cost of both the ingredients and baking equipment, as well as your time, and complexity of the cookie.

How do you price cookies for sale?

To compute cost on a per cookie basis, I simply divide $48 by the recipe yield (30 cookies) which gives me $1.60 per unit (cookie) for labor. * but don’t forget that Overhead or indirect costs have to be included to price your cookies.

What should I charge for a bake sale?

Try to keep items priced at $1, $2, $5 or more instead of pricing items at $1.50. Comparable Rates. Once you have your menu planned, go around town and see what local bakeries and grocery stores price similar items for. Your prices should be about the same.

IT\'S FUN:  Best answer: Can you mix baking soda and vinegar to clean washing machine?

Can you make good money selling cookies?

It’s possible to turn a nice profit when you’re selling a hundred cookies at a time. As long as you can make them in close proximity to the event, shelf-life isn’t an issue.

How do you price baking?

Your prices should cover your cost of goods sold, or COGS, at the very minimum. The formula to calculate your COGS is: Cost per serving + Labor cost per item + Variable Costs + Fixed costs + Startup costs.

How much is a dozen cookies at Subway?

Subway Menu Prices

FOOD SIZE PRICE
Cookies 12 $6.00
Drinks
Coffee 12 oz. $1.60
Coffee 16 oz. $1.80

How much do cookies cost at Mcdonald’s?

Find out the cost of items on the McDonalds menu.

Food Item Price
McFlurry Snack $1.79, Regular $2.39
Soft Baked Chocolate Chip Cookie 1 Pc $0.39, 3 Pc $1.00
Strawberry and Crème Pie $0.89
Happy Meal

How much does it cost to make 1 dozen cookies?

You might have to round up each cookie to at least 60 cents or about $7 per dozen in order to not just avoid losing money but make a sweet and tidy profit. Check out your competition for pricing ideas. Consider offering bulk or wholesale prices for large orders, but don’t forget to maintain a profit on these sales.